Przejdź do treści

Praktyki studenckie

Zarządzenie Nr 66/2021 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 29 października 2021 r. w sprawie Regulaminu studenckich praktyk zawodowych w Politechnice Łódzkiej

Treść (rozbudowana)
Wstęp

Na podstawie art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.) oraz § 14 ust. 1 i ust. 2 Statutu Politechniki Łódzkiej – Uchwała Nr 88/2019 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 10 lipca 2019 r. zarządzam, co następuje:


§1


Ustala się̨ Regulamin studenckich praktyk zawodowych w Politechnice Łódzkiej zwany dalej „Regulaminem”, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.

§2


Do praktyk zawodowych rozpoczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Tracą moc:
1)      Zarządzenie Nr 3/2007 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 11 czerwca 2007 roku w sprawie zasad organizowania studenckich praktyk zawodowych oraz wynagrodzenia za kierowanie i sprawowanie opieki nad studenckimi praktykami zawodowymi;
2)      Zarządzenie Nr 9/2008 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 25 sierpnia 2008 roku zmieniające Zarządzenie Nr 3/2007 Rektora PŁ w sprawie zasad organizowania studenckich praktyk zawodowych oraz wynagrodzenia za kierowanie i sprawowanie opieki nad studenckimi praktykami zawodowymi.

§3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 29 października 2021 r.

0
Regulamin studenckich praktyk zawodowych postanowienia ogólne.

§1

Regulamin określa zasady organizowania, sposób i tryb odbywania obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych przewidzianych w programach studiów, zwanych dalej „praktykami zawodowymi”.
Celem praktyk zawodowych jest umożliwienie studentom zdobycia umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej poprzez samodzielne wykonywanie czynności praktycznych, a w szczególności:
1)    poznanie specyfiki pracy na różnych stanowiskach, w różnych branżach merytorycznie związanych z kierunkiem studiów;
2)    poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach i rozwijanie umiejętności praktycznego jej zastosowania;
3)    poznanie praktycznych zagadnień związanych z pracą na stanowiskach właściwych dla kierunku studiów;
4)    poznanie możliwości własnych na rynku pracy, wykształcenie umiejętności: organizacji pracy własnej i zespołowej, zarządzania czasem, odpowiedzialności za powierzone zadania oraz nawiązanie kontaktów zawodowych.
3. Wymiar, zasady i formę odbywania praktyk zawodowych, łączną liczbę punktów ECTS, którą student musi uzyskać w ramach tych praktyk, okres, w którym możliwe jest zrealizowanie praktyk zawodowych, jak również sposoby weryfikacji i oceny efektów uczenia się osiągniętych na praktykach zawodowych określają programy studiów właściwe dla kierunku, poziomu i profilu.

0
Zasady nadzoru i organizacji praktyk zawodowych.

§2

Za nadzór, organizację i realizację praktyk zawodowych odpowiedzialni są odpowiednio:
1)    Pełnomocnik Rektora ds. praktyk studenckich oraz IAESTE[1], powoływany przez Rektora;
2)    dziekan lub wydziałowy pełnomocnik ds. praktyk studenckich powoływany przez Rektora na wniosek dziekana, spośród nauczycieli akademickich. W jednostce ogólnouczelnianej, organizującej kształcenie na kierunku studiów, dyrektor jednostki ogólnouczelnianej. Przepisy dotyczące wydziałowego pełnomocnika ds. praktyk studenckich, w tym dotyczące jego zakresu obowiązków stosuje się odpowiednio do dyrektora jednostki ogólnouczelnianej;
3)    opiekun studenckich praktyk zawodowych wyznaczany przez Rektora na wniosek dziekana powołany w porozumieniu z dyrektorem instytutu lub kierownikiem katedry, spośród nauczycieli akademickich. W jednostce ogólnouczelnianej, o której mowa w pkt 2, opiekuna studenckich praktyk zawodowych powołuje Rektor, na wniosek dyrektora jednostki ogólnouczelnianej spośród nauczyciel akademickich.
Dziekan, a w jednostce ogólnouczelnianej, o której mowa w ust. 1 pkt 2, dyrektor jednostki, powierza opiekunowi studenckich praktyk zawodowych nadzór dydaktyczno-wychowawczy nad grupą studentów odbywających praktyki zawodowe w formie pisemnej, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.


§3

Do zadań Pełnomocnika Rektora ds. praktyk studenckich oraz IAESTE, w zakresie sprawowania opieki nad praktykami zawodowymi, należą w szczególności:
1)    współpraca z Centrum Kształcenia oraz Biurem Karier w zakresie organizacji praktyk zawodowych;
2)    nadzór nad przebiegiem praktyk zawodowych;
3)    współpraca z wydziałowymi pełnomocnikami ds. praktyk studenckich;
4)    sporządzanie sprawozdania z przebiegu praktyk zawodowych w roku akademickim w terminie czterech miesięcy od jego zakończenia oraz złożenie tego sprawozdania Senatowi Politechniki Łódzkiej w terminie określonym w planie pracy Senatu Politechniki Łódzkiej.


§4

Do zadań wydziałowego pełnomocnika ds. praktyk studenckich należy w szczególności:
1)    organizacja i koordynowanie praktyk na wydziale/jednostce ogólnouczelnianej w tym:
a) współpraca z Centrum Kształcenia w sprawach kontroli nad programami praktyk zawodowych i ich zgodności z programem studiów dla określonego kierunku, poziomu i profilu,
b) nadzór nad przebiegiem praktyk zawodowych i prowadzeniem ich dokumentacji, w tym ewidencji zawartych umów i wydanych skierowań;
2)    sporządzanie i złożenie dziekanowi oraz Pełnomocnikowi Rektora ds. praktyk studenckich oraz IAESTE sprawozdania z przebiegu praktyk zawodowych na wydziale/jednostce ogólnouczelnianej w roku akademickim w nieprzekraczalnym terminie dwóch miesięcy od zakończenia danego roku akademickiego.


§5

Opiekun studenckich praktyk zawodowych, będący jednocześnie kierownikiem zajęć „Praktyka”:
1)    jest przełożonym studentów odbywających praktyki zawodowe;
2)    odpowiada za realizację praktyk zawodowych zgodnie z ich celami i ustalonym programem;
3)    jest upoważniony do rozstrzygania, wspólnie z kierownictwem zakładu pracy, spraw związanych z przebiegiem praktyk zawodowych.
Do zadań opiekuna studenckich praktyk zawodowych należy w szczególności:
1)    nawiązywanie kontaktów z zakładami pracy oraz instytucjami w sprawie przyjęcia studentów na praktyki zawodowe;
2)    przygotowanie umów w sprawie praktyk zawodowych;
3)    organizacja spotkań informacyjnych dla studentów odbywających praktyki zawodowe i przedstawienie obowiązków studenta koniecznych do zrealizowania praktyki zawodowej;
4)    przedstawienie studentom ramowego programu praktyk zawodowych oraz zatwierdzenie programów szczegółowych opracowanych przez studenta w porozumieniu z zakładem pracy, a także terminów realizacji oraz terminów i warunków zaliczenia odbycia praktyk zawodowych;
5)    ustalanie zapotrzebowania na miejsca w domu studenckim dla studentów zamiejscowych, w przypadku, gdy realizacja przez nich praktyk zawodowych następować będzie w okresie wakacyjnym;
6)    nadzór nad przekazaniem zakładowi pracy, z odpowiednim wyprzedzeniem, przed rozpoczęciem praktyk zawodowych, dokumentów dotyczących tych praktyk oraz list ich uczestników;
7)    nadzór nad realizacją obowiązku przeszkolenia studentów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed rozpoczęciem praktyk zawodowych, w tym:
a) weryfikacja czy student odbył w Politechnice Łódzkiej szkolenie w zakresie ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas praktyki zawodowej,
b) weryfikacja czy student odbył w zakładzie pracy, w którym będzie odbywał praktykę zawodową, wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
c) weryfikacja czy student otrzymał „Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas odbywania praktyki zawodowej”, potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu, o którym mowa w lit. a oraz czy zostało ono dostarczone do dziekanatu przed rozpoczęciem praktyki zawodowej w zakładzie pracy,
d) weryfikacja czy student otrzymał „Kartę wstępnego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas odbywania praktyki zawodowej w zakładzie pracy”, potwierdzającą uczestnictwo w szkoleniu, o którym mowa w lit. b oraz czy została ona dostarczona do dziekanatu.
8)    sprawowanie nadzoru dydaktyczno-wychowawczego nad przebiegiem praktyk zawodowych;
9)    współpraca z kierownictwem zakładu pracy w zakresie realizacji programu praktyk zawodowych;
10)  podejmowanie decyzji, z upoważnienia Rektora, zgodnie z § 15 ust.1 Regulaminu studiów, w sprawie zaliczenia odbycia praktyk zawodowych;
11)  sporządzanie i przedłożenie pisemnych sprawozdań z przebiegu praktyk zawodowych dziekanowi lub wydziałowemu pełnomocnikowi ds. praktyk studenckich w terminie do dnia 31 października roku kalendarzowego, w którym zakończył się dany rok akademicki.


§6

Praktyki zawodowe w zakładach pracy odbywają się na podstawie umowy, zawartej przed ich rozpoczęciem, której wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
Studenci mogą̨ odbywać́ praktyki zawodowe grupowo lub indywidualnie, na podstawie skierowania z Uczelni, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.
Umowa, o której mowa w ust. 1 jest zawierana przez osobę upoważnioną na podstawie pisemnego pełnomocnictwa udzielonego przez Rektora.
Umowę̨ o której mowa w ust. 1 zawiera się w terminie umożliwiającym prawidłową realizację programu praktyk zawodowych, przed skierowaniem przez Uczelnię studentów do zakładu pracy.
Jeżeli treść umowy ulega zmianie względem wzoru zawartego w załączniku nr 2 do niniejszego Regulaminu powinna być ona uzgadniana z zakładem pracy, inspektorem ochrony danych oraz radcą prawnym Uczelni.
Postanowienia umowy nie mogą naruszać przepisów niniejszego Regulaminu.
Dopuszcza się̨ możliwość́ zawarcia umowy sporządzonej według wzoru określonego przez zakład pracy, o ile jej postanowienia spełniają̨ wymogi niniejszego Regulaminu.
Do umowy, o której mowa w ust. 7, odpowiednie zastosowanie ma ust. 5.


§7

Studentowi nie przysługuje wynagrodzenie od uczelni za realizację praktyk zawodowych. Wynagrodzenie to nie przysługuje także od zakładu pracy, z zastrzeżeniem ust. 2.
Zakład pracy może zawrzeć́ ze studentem umowę̨, w tym umowę̨ o pracę lub umowę̨ cywilnoprawną, na czas odbywania praktyki zawodowej. Szczegółowe warunki umowy, w tym ewentualne wynagrodzenie, określają̨ strony tej umowy.
Uczelnia nie jest zobowiązana do pokrywania kosztów, ponoszonych przez studenta i zakład pracy, związanych z organizacją i realizacją praktyki zawodowej.
Uczelnia nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane przez studenta w zakładzie pracy.
Studentowi nie przysługują̨ roszczenia finansowe w stosunku do uczelni w związku z odbywaniem praktyki zawodowej.
Zakład pracy ma prawo skierować studenta na badania lekarskie orzekające o dopuszczeniu do pracy w zakresie i na stanowisku pracy przewidzianym dla praktyki zawodowej.
W przypadku wydania przez lekarza orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 6, uniemożliwiającego studentowi podjęcie praktyki zawodowej w zakładzie pracy, do którego został skierowany, opiekun studenckich praktyk zawodowych, w porozumieniu ze studentem, podejmuje działania umożliwiające studentowi realizację praktyki zawodowej w innym zakładzie pracy lub realizację innej aktywności pozwalającej na uzyskanie zakładanych efektów uczenia się na zasadach określonych w Regulaminie studiów.


§8

Opiekun studenckich praktyk zawodowych przeprowadza wstępną ocenę miejsca odbywania praktyk zawodowych oraz ich hospitację.
Wstępna ocena jest przeprowadzana przed zawarciem umowy z zakładem pracy.
W ramach oceny miejsca odbywania praktyk zawodowych sprawdza się w szczególności, czy wyposażenie i infrastruktura przygotowane dla studentów umożliwiają̨ samodzielne wykonywanie przez studentów czynności praktycznych, prawidłową realizację programu praktyk zawodowych i uzyskanie przez studenta zakładanych efektów uczenia się.
Hospitacja praktyk zawodowych ocenia ich realizację oraz miejsce odbywania, jakość współpracy z Uczelnią, opiekę nad studentami i ich wsparcie w realizacji programu praktyk zawodowych, szkolenia i wykonywanie przez zakład pracy innych obowiązków wynikających z zawartej umowy.
5.         Negatywny wynik hospitacji praktyk zawodowych jest podstawą do wypowiedzenia przez Uczelnię umowy zawartej z zakładem pracy.
[1] The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience

0
Obowiązki studenta

§9

Student jest zobowiązany w szczególności do:
1)    uczestniczenia w spotkaniach organizacyjnych dla studentów odbywających praktyki zawodowe;
2)    odbycia w Politechnice Łódzkiej szkolenia w zakresie ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas odbywania praktyki zawodowej oraz dostarczenia zaświadczenia potwierdzającego jego ukończenie do dziekanatu przed jej rozpoczęciem w zakładzie pracy;
3)    odbycia w zakładzie pracy szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przed rozpoczęciem praktyki zawodowej oraz dostarczenia karty szkolenia potwierdzającej jego ukończenie do dziekanatu;
4)    ubezpieczenia się̨ na własny koszt od następstw nieszczęśliwych wypadków na czas trwania praktyki zawodowej, pod rygorem niedopuszczenia przez zakład pracy do jej odbycia;
5)    dostarczenia opiekunowi studenckich praktyk zawodowych szczegółowego programu praktyki zawodowej i uzyskania jego zgody na jej realizację w wybranym miejscu;
6)    przekazania zakładowi pracy wszystkich dokumentów wymaganych do realizacji praktyki zawodowej;
7)    uzyskania, na żądanie zakładu pracy, orzeczenia lekarskiego o dopuszczeniu go do pracy w zakresie i na stanowisku pracy przewidzianym w ramach realizacji praktyki zawodowej pod rygorem niedopuszczenia go przez zakład pracy do jej odbycia;
8)    realizacji wszystkich zadań wynikających z programu praktyki zawodowej;
9)    rzetelnego wywiązywania się̨ z powierzonych obowiązków w miejscu odbywania praktyki zawodowej;
10)  utrzymania kontaktu z wydziałowym pełnomocnikiem ds. praktyk studenckich, bądź́ opiekunem studenckich praktyk zawodowych, w tym zgłaszania odstępstw i nieprawidłowości w procesie realizacji praktyki zawodowej;
11)  przestrzegania w miejscu odbywania praktyki zawodowej przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, wymaganych klauzul ochrony danych i poufności dokumentów oraz regulaminów wewnętrznych;
12)  złożenia w wymaganym terminie kompletu dokumentów potwierdzających odbycie praktyki zawodowej.


§10

Na żądanie zakładu pracy, w którym student odbywa praktykę̨ zawodową, opiekun studenckich praktyk zawodowych może odwołać z niej studenta, jeżeli ten naruszy obowiązujące przepisy zakładowe lub nie realizuje swoich obowiązków.

0
Warunki zaliczenia odbycia praktyki zawodowej

§11

Student otrzymuje zaliczenie odbytej praktyki zawodowej po spełnieniu łącznie poniższych warunków:
a) odbycie praktyki zawodowej w ustalonym terminie i w okresie przewidzianym przez program studiów,
b) przedłożenie potwierdzenia odbycia praktyki zawodowej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do niniejszego Regulaminu,
c) przedłożenie dokumentacji z przebiegu praktyki zawodowej, w szczególności raportu z jej przebiegu, w formie określonej w programie studiów dla kierunku, poziomu i profilu oraz w karcie przedmiotu, świadczącej o zrealizowaniu programu praktyki zawodowej i zadań́ wyznaczonych w miejscu jej odbywania oraz uzyskaniu efektów uczenia się zakładanych dla praktyki zawodowej, podpisanej przez opiekuna studenckich praktyk zawodowych wyznaczonego przez zakład pracy,
d) zweryfikowanie przez opiekuna studenckich praktyk zawodowych osiągnięcia przez studenta zakładanych efektów uczenia się dla odbytej praktyki zawodowej.
Student nie może uzyskać zaliczenia odbytej praktyki zawodowej, na podstawie wykonywanej w przeszłości pracy zawodowej lub innych aktywności.
Za zgodą opiekuna studenckich praktyk zawodowych student może zrealizować praktyki zawodowe:
a) w zakładzie pracy za granicą,
b) w miejscu aktualnego zatrudnienia,
c) w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej,
o ile ich charakter umożliwia realizację zakładanych efektów uczenia się na zasadach określonych w Regulaminie Studiów i po ich odbyciu złożyć́ wniosek o zaliczenie praktyki zawodowej, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do niniejszego Regulaminu..
W przypadku, o którym mowa w ust. 3 student zobowiązany jest do odbycia szkolenia BHP, o którym mowa w § 9 pkt 2 oraz do złożenia oświadczenia o zapoznaniu się z przepisami bhp podczas odbywania praktyk studenckich, stanowiącego załącznik nr 6 do niniejszego Regulaminu oraz posiadania ubezpieczenia NNW na czas trwania praktyki zawodowej.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt a student zobowiązany jest uzyskać zgodę Prodziekana do spraw studenckich na odbycie praktyk za granicą. Podanie studenta o zgodę na wyjazd na praktyki zagraniczne stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Regulaminu.
Zaliczenia odbycia praktyki zawodowej dokonuje opiekun studenckich praktyk zawodowych.


§12

Pełna dokumentacja z odbycia praktyki zawodowej archiwizowana jest w teczce akt osobowych studenta i stanowi ją:
a) kopia umowy o organizację i prowadzenie praktyki zawodowej,
b) skierowanie na praktykę zawodową,
c) szczegółowy program praktyki zawodowej,
d) „Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie ogólnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas odbycia praktyki zawodowej”, którą student odbył w Politechnice Łódzkiej,
e) „Karta wstępnego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas praktyk zawodowych w zakładzie pracy” potwierdzającą uczestnictwo w szkoleniu,
f) potwierdzenie odbycia praktyki zawodowej,
g) dokumentacja z przebiegu praktyki zawodowej, o której mowa w § 11 ust. 1lit. c.
W sytuacji opisanej w § 11 ust. 3 dokumentację, o której mowa w ust. 1 stanowią odpowiednio dokumenty, o których mowa w § 11 ust. 3, 4 i 5.

0
Organizacja praktyk nieobowiązkowych
  1. Dopuszcza się̨ możliwość odbywania przez studentów praktyk zawodowych nieobowiązkowych, nieujętych w obowiązującym dla danego kierunku programie studiów.
  2. Decyzję o organizacji praktyk zawodowych nieobowiązkowych podejmuje dziekan.
  3. Zasady odbywania, formę̨ oraz zakres praktyk zawodowych nieobowiązkowych akceptuje opiekun studenckich praktyk zawodowych w uzgodnieniu z dziekanem.
0
Postanowienia końcowe
  1. Umowy z zakładami pracy mogą̨ być zawierane w formie dokumentowej.
  2. W sprawach nieuregulowanych przepisami niniejszego Regulaminu mają zastosowanie przepisy Regulaminu studiów.
0